Günümüz gazeteciliği artık teknolojinin gelişmesi ile interaktif bir platform olmuştur. Sosyal medyanın güçlü yanı gazeteciliğin de artık sosyal medyada rol almasını sağlamıştır. Hatta her insan sosyal medya da birer gazeteci desek yeridir. Tabi bu etmenlerin en başlıca sebebi bilişim biliminin ve teknolojinin gelişmesi.
Yapılan araştırmalara göre şuan insanların çoğu yurttan ve dünyadan haberleri sosyal medya ve internet sağlayıcısından alıyorlar. İşte bu sebepten ötürü haber ağı, bilişim teknolojisi ile doğru orantılı gidiyor. Bilişim teknolojisi bilgi işlem tecrübeyi burada ön plana çıkarıyor. Bilgi işlemsel tecrübeye ne kadar hakım olunuyorsa o kadar bilişim teknolojisinin hızına yetişmiş olunuyor.
Gazeteci bugünün şartlarına ve değişimine ayak uydurmalıdır. Tabi etik kuralları ve mesleğinin gereksinimlerini karşılamalıdır. Günümüz bilişim teknolojisinde hızlı habercilik önem arz etmektedir. Bundan dolayı bilgisayar ve diğer teknolojik donanımlara hakim olmak gazeteciye artı katacaktır. 
Gazetenin kağıt sayfalardan okunması artık gün geçtikçe nostalji severlerin bir tutkusu diyebiliriz. Yeni nesil bu tadın aslında ne kadar güzel olduğunu bilse haber okumanın ve bilgi edinmenin ne kadar değerli olduğunu daha iyi idrak edebilirlerdi. Ama tabi ki günümüz şartlarında artık anlık habere ihtiyaç duyduğumuz için ve hızlı gelişen dünyada bilgiyi en kısa sürede öğrenmemiz için bilişim teknolojisi gazeteciliğe şuan günümüz toplumuna entegreli bir durumda. Lakin bu gelişen hızlı habercilik, gazetecilerin topluma bilgi kirliliği, taraflı tutum, yanlış yönlendirme unsurlarına dikkat edilmesi gereken bir noktadır.
Durumu özetleyecek olursak; insanlık var oldukça gelişme kavramı da var olacaktır. İnsanlık bilgiye ve öğrenmeye aç olduğu için; teknoloji, bilgi aktarımları hiç durmadan insanlığın bilgisini, öğrenme ihtiyacını doyurmaya ve insanlığın gelişimine yetişmeye devam edecektir.